Wszystko kiedyś się zużywa i podobnie jest z elementami składającymi się na akumulator samochodowy. Wymaga on regularnej wymiany, która może być konieczna nawet po paru latach, jeśli jest użytkowany w niewłaściwy sposób. Warto dowiedzieć się, co zrobić, aby akumulator służył przez znacznie dłuższy okres czasu, oszczędzając dzięki temu niemałe pieniądze w skali kilku lat.

Eksploatacja akumulatora – skuteczne sposoby na przedłużanie jego żywotności

Jak większość właścicieli samochodów wie, na sprawność akumulatora ma wpływ odpowiedni poziom elektrolitu, ale znaczenie mają również klemy. Należy zadbać o to, aby były czyste, dzięki czemu prąd będzie mógł optymalnie przepływać i zapobiegnie się zwarciom. Kolejną kwestią jest wypoziomowanie baterii, co zmniejszy ryzyko wycieku elektrolitu. Styl jazdy także ma znaczenie na wydajność akumulatora. Nie ma sensu szarżować na drodze, lepiej praktykować ostrożną jazdę. W przypadku zbyt wyboistych dróg łatwo jest o oderwanie się płyty ogniw i dojściem do zwarcia. Pamiętać powinno się o solidnym zamocowaniu akumulatora. Niezwykle istotne jest także to, aby unikać całkowitego rozładowania się akumulatora, co skutkuje zasiarczaniem się ogniw baterii i w efekcie może dojść nawet do jej nieodwracalnego uszkodzenia mechanicznego. Nie ma też sensu pozostawiać na zbyt długi okres czasu nieużytkowanego akumulatora w samochodzie, szczególnie podczas zimnych dni, kiedy może dojść do zamarznięcia elektrolitu i rozerwania obudowy akumulatora.

O tym też warto pamiętać

W przypadku jeżdżenia na krótkich dystansach, kiedy akumulator nie jest w stanie działać w optymalnych warunkach, dochodzi do spadku pojemności. Podczas mroźnych dni może dojść nawet do trudności z uruchomieniem pojazdu. Sposobem na to jest częstsze użytkowanie auta i pokonywanie nim dłuższych dystansów. Należy też dbać o utrzymanie akumulatora w czystości. W przypadku wilgotnych zanieczyszczeń bardzo łatwo jest o mikrozwarcia i szybsze rozładowywanie się baterii. Warto wyposażyć się w specjalne pokrowce zapinane za rzepy do akumulatorów. Przeciwdziałać należy przeładowaniom, co może doprowadzić do uszkodzenia baterii.