Trawnik po zimie potrzebuje wsparcia, jeśli zależy nam na tym, aby odzyskał on swoje pierwotne piękno i cieszył oko przez kolejne miesiące. Pozostawienie go bez opieki, to prosta droga do tego, aby zaczął zanikać i być coraz bardziej zdominowany przez chwasty. Jest kilka kroków dotyczących pielęgnacji trawnika na wiosnę, o których powinno się pamiętać. Nie można też zapomnieć o wyposażeniu się w przydatne narzędzia takie jak grabie, kosiarka elektryczna, pilarka, wertykulator, walec, aerator, glebogryzarka itd.

Czas na pielęgnację trawnika – od czego zacząć?

Zanim jeszcze nadejdzie wiosna czas zainteresować się trawnikiem w przydomowym ogrodzie. Zwykle po zimie nie prezentują się on zbyt korzystnie. Może jednak odzyskać swoją świetność, jeśli mu się w tym pomoże. Należy zadbać o wyrównanie murawy i dociśnięcie ziemi, skoszenie trawnika, wyczesanie mchu i zaschniętych resztek, napowietrzenie gleby i poprawienie jej przepuszczalności, uzupełnienie ubytków przez dosianie nasion, zniszczenie chwastów i zasilenie gleby nawozem. Pierwszym krokiem jest wygrabienie trawnika po zimie, co można już zrobić w marcu przy pomocy miotłograbi. Grabić trawnik należy dokładnie na krzyż, aby pozbyć się z jego powierzchni wszystkich obumarłych odpadków. Kolejnym etapem jest wałowanie trawnika, aby pozbyć się z jego powierzchni wybrzuszeń i nierówności. Następem krokiem jest wertykulacja trawnika i aeracja. Chodzi tutaj o pionowe nacinanie darni przy pomocy wertykulatora, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się zbędnej powłoki filcu i mchu. Aeracja to z kolei nakłuwanie darni kolcami, co pozwala na napowietrzenie korzeni trawy.

Co dalej?

Po aeracji warto przejść do piaskowania trawnika, co pozwoli na rozluźnienie podłoża pod trawnikiem. Dalej jest wapnowanie trawnika, aby przywrócić glebie odpowiednie pH. Wymaga to wcześniejszego pomiaru pH. Potem można przejść do nawożenia trawnika odpowiednimi preparatami, dzięki czemu szybciej zacznie się regenerować i zagęszczać. Ważne jest to ,aby nawóz rozsypywać równomiernie na całej powierzchni trawnika. Sięga się po nawóz azotowy i potasowy. Można też postawić na nawóz wieloskładnikowy do trawnika. Nawożenie należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu sezonu. Pierwsze koszenie powinno mieć miejsce, gdy źdźbła osiągną wysokość ponad 6 cm. Pojawić może się też konieczność dosiania trawy na istniejącym już trawniku w przypadku ubytków.